d
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Tweetnij
Share on linkedin
Link-uj

Dobry adres? To nie moja domena – o zawiłościach hostingów i serwerów słów kilka

Stworzenie strony internetowej to bardzo skomplikowana sprawa. Choć coraz większą popularnością cieszą się strony oparte o różnej maści kreatory treści, zazwyczaj oddajemy zaprojektowanie strony w ręce osób znających się na web designie. Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością ma to sporo wspólnego ze skomplikowaną naturą serwerów.

W większości przypadków zanim dojdziemy do momentu uruchomienia wcześniej wspomnianego kreatora treści musimy podjąć decyzję o wyborze hostingu i domeny. Ale czym one właściwie są?

Domena to w najprostszych słowach adres strony internetowej jaki trzeba wpisać w przeglądarce internetowej aby zobaczyć naszą stronę, na przykład aby zobaczyć popularny serwis internetowy należy wpisać www.wp.pl. Jednak aby nie było za prosto każda domena posiada swoje rozszerzenie. To oczywiście ostatni człon adresu jaki wpisujemy po kropce. Najpopularniejsze w Polsce rozszerzenia domen to:

  • pl
  • com
  • org
  • gov
  • edu
  • net

Co oczywiście nie oznacza iż są one jedyne. W zasadzie możemy dobrać dowolne rozszerzenie domeny, a co kreatywniejsi potrafią dobrać naprawdę interesujące adresy internetowe z wykorzystaniem ciekawych rozszerzeń, jak na przykład:

  • creative.agency
  • webski.design
  • project.app
  • straw.to

Jednak bardziej wymyślne rozszerzenia domen nie zawsze są dostępne. To zależne jest od serwisu z jakiego kupujemy domeny. Większość serwisów domenowych z racji na wyższą cenę i mniejszą popularność niektórych rozszerzeń nie decydują się na ich zakup i odsprzedaż koncentrując się zazwyczaj wokół najpopularniejszych rozszerzeń. Co może dodatkowo skomplikować proces tworzenia strony.

Na szczęście to w zasadzie jedyna komplikacja po stornie domeny – po wybraniu odpowiedniego adresu i rozszerzenia nie straszne nam są dodatkowe parametry. Jedyne na co należy uważać to bardzo niskie ceny domen – niektórzy ich dostawcy oferują domeny połączone z serwerem za symboliczne kwoty pokroju 1zł. Choć wydaje się to kusząca oferta niestety często stoi za nią słabej jakości serwer, kiepska obsługą bądź gigantyczny wzrost cen po pierwszym roku użytkowania.

Po drugiej stronie medalu znajdują się hostingodawcy – Ci oferują nam jak nazwa wskazuje hosting czyli serwer na którym znajdą się pliki strony. Aby nasza strona działała prawidłowo należy powiązać domenę wraz z jej rozszerzeniem oraz serwer na którym widnieją pliki. I tutaj zaczyna się problem – choć spora część hostingodawców oferuje także wybór domeny i momentalne ich powiązanie nie zawsze najtańszy hostingodawca zaoferuje nam „naszą” domenę w atrakcyjnej cenie.

Często także, w przeciwieństwie do domen najtańsze hostingi nie zawsze oznaczać będą wygodę dla nas i naszych odbiorców. Zdarza się bowiem, choć jest to praktyka coraz rzadsza, że najtańsze hostingi nie poradzą sobie z ruchem na stronie. Wszystko zależne jest bowiem od parametrów serwera. Pod tym enigmatycznym stwierdzeniem kryje się szereg technicznych wartości, które nie zawsze muszą być zrozumiałe dla nie-informatyków.

Najważniejsze z nich to transfer, ilość kont email, ilość baz danych, ilość domen, przestrzeń dyskowa oraz SSL. Transfer to parametr określający maksymalną ilość wysyłanych do serwera danych. Jest to szczególnie istotne w przypadku procesu tworzenia strony gdyż w razie przekroczenia limitu transferu projektant strony będzie musiał poczekać do momentu zresetowania licznika żeby kontynuować pracę bądź odpowiednio zarządzać procesem tworzenia strony. Dlatego też najlepiej aby transfer naszej strony był nielimitowany.

Ilość kont email to parametr ważny dla Państwa jeżeli chcą mieć Państwo skrzynki pocztowe w domenie – na przykład: biuro@mojastrona.pl. Jeśli kupowany serwer posiada limit takich kont może okazać się ze nie będziemy w stanie zapewnić wszystkim pracownikom dedykowanych skrzynek pocztowych.

Ilość baz danych określa ilość tabel z danymi w formacie takim jak sql. Jest to ważne dla systemów zarządzania treścią takich jak WordPress, który dla każdego serwisu musi mieć dostęp do bazy danych. Dla pojedynczej strony zatem wystarczy zatem zdolność do posiadania 1 bazy danych, lecz jeśli chcemy na naszym serwerze utrzymywać kilka domen, a zatem i stron www koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ilość dostępnych baz. Ilość domen określa oczywiście maksymalną ilość adresów www podpiętych pod dany serwer. Podobnie jak w przypadku baz danych jeśli chcemy prowadzić pojedynczą stronę ten parametr będzie dla nas mniej istotny.

Przestrzeń dyskowa oznacza natomiast maksymalną wagę wszystkich plików stron podpiętych pod serwer. Co istotne w rozmiar plików wliczają się nie tylko wgrywane na serwer zdjęcia i filmy, ale także wszystkie pliki potrzebne do działania strony – na przykład skrypty, pliki html czy pliki WordPress etc. oraz wiadomości otrzymywane na skrzynki email w domenach na serwerze. Jeśli zbliżymy się do 100% zajętości serwera nie tylko nie będziemy w stanie dodawać nowych plików do serwisu, ale często nie będziemy mogli dokonywać w nim żadnych zmian, w skrajnych przypadkach natomiast nasi odbiorcy będą mieć problem z płynnym przeglądaniem naszej strony. Dobór wartości tego parametru jest zatem sprawą kluczową.

SSL to natomiast certyfikat bezpieczeństwa dla naszej strony. Obecnie ważnym jest aby nasza strona posiadała taki certyfikat. Jeżeli zatem wybrany przez nas hosting takowego nie gwarantuje będziemy musieli sami zaopatrzyć naszą witrynę w certyfikat bezpieczeństwa bądź narazić naszych użytkowników na korzystanie z niebezpiecznej witryny okraszone groźnie brzmiącym komunikatem.

Dlatego właśnie kwestie związane z zakupem i obsługą serwera powinny być konsultowane ze specjalistami, choć jak zwykle to bywa po delikatnym zagłębieniu się w temacie jak najbardziej można podjąć te decyzję samodzielnie bez obaw o sprawne działanie strony czy wysokie rachunki. Mamy nadzieję że choć trochę rozjaśniliśmy meandry serwerów i domen ułatwiając decyzje zakupowe.

Chcesz wiedzieć więcej? Zerknij tutaj...

Nagłówki H1, H2, H3 w pozycjonowaniu. Jaki mają wpływ na SEO? W artykule opowiem, czym są oraz dlaczego są tak istotne!

W języku HTML nagłówki domyślnie pełnią taką samą rolę, jak w świecie rzeczywistym. Mają za zadanie wyróżniać poszczególne sekcje – tak jak w gazetach czy dokumentach. Ich nazwa bezpośrednio pochodzi z języka angielskiego (headings), dlatego też do ich stosowania korzysta się ze znaczników H1-H6, dodając

Czytam dalej

Ile kosztuje pozycjonowanie stron Włocławek?

Na pozycję domeny wpływ ma przede wszystkim jej ocena przez wyszukiwarkę Google. Dlatego też na zbudowaniu pozytywnego, naturalnego wizerunku strony skupiamy nasze działania. Pracujemy również nad poprawą pozycji strony w innych wyszukiwarkach, takich jak Bing, Yahoo czy Baidu. Aby osiągnąć efekty, podejmujemy kilka działań. Do

Czytam dalej

Czyli grupa naładowanych energią wolnych elektronów krążących wokół tematyki stron internetowych i szeroko rozumianego marketingu. 

 

Umiemy w internety, reagujemy z aktualnymi trendami i uwielbiamy eksplozje – kreatywności.

© 2021 Projekt i realizacja Agencja Metanowa. Wszelkie produkty tej reakcji zastrzeżone.